środa, 8 kwietnia 2020

Apel w sprawie odwołania egzaminów

Burmistrz Miasta Luboń wraz z dyrektorami lubońskich szkół z niepokojem obserwujemy rozwój epidemii SARS-CoV-2. W Polsce i na świecie ciągle rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Tymczasem zbliżają się terminy egzaminów dla uczniów klas ósmych. Uważamy, że w obecnej sytuacji epidemicznej niemożliwe jest przeprowadzenie ww. egzaminów w sposób bezpieczny dla wszystkich zainteresowanych.

Jednym z naszych podstawowych obowiązków jest ochrona życia i zdrowia naszych uczniów oraz zagwarantowanie odpowiednich warunków pracy nauczycielom. W obecnej sytuacji pandemii nie jesteśmy w stanie tego uczynić. Obawiamy się o zdrowie zarówno naszych uczniów, jak i nauczycieli powołanych do nadzorowania przebiegu egzaminu i ich rodzin.

Obecnie nie jesteśmy w stanie określić terminu, w którym minie zagrożenie pandemią. W związku z tym środkiem zaradczym nie jest wyznaczenie nowego terminu. Uważamy, że jedynym adekwatnym rozwiązaniem jest odwołanie egzaminów zewnętrznych.

Zwracamy się zatem z prośbą o zniesienie egzaminu dla ósmoklasistów. W procesie rekrutacji do szkół średnich wykorzystane zostałyby w tej sytuacji świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Rekomendujemy to rozwiązanie jako logiczne i racjonalne.