środa, 1 lutego 2017

Finał Szlachetnej Paczki w Luboniu


W dniach 10 i 11 grudnia 2016r. odbył się finał Szlachetnej Paczki w Luboniu. To projekt, który już od 16 lat łączy Polaków wokół idei mądrej pomocy. W Luboniu, drugi rok z rzędu, we wdrożenie projektu zaangażowało się stowarzyszenie Forum Obywatelskie Luboń, które wcześniej przez kilka lat prowadziło akcję „List do Św. Mikołaja”.  


Przebieg projektu w 2016.
Druga edycja projektu Szlachetna Paczka w Luboniu była bardzo udana. W pomoc potrzebującym rodzinom zaangażowało się łącznie ponad tysiąc osób. Obdarowanych zostało 90 osób z 28 rodzin, a wartość wszystkich paczek sięgnęła prawie 90 tys. zł. Średnia wartość pomocy jednej rodzinie to 3,1 tys. zł, najbardziej wartościowa paczka ufundowana przez jednego darczyńcę opiewała na ponad 8 tys. zł. 
Projekt był realizowany od września do grudnia 2016. Najpierw, dzięki pomocy lokalnych instytucji wybraliśmy kilkadziesiąt rodzin, które spełniały kryteria przyjęte w projekcie. Następnie przez kilka tygodni rodziny były odwiedzane przez wolontariuszy, ostatecznie do projektu zostało zakwalifikowanych 28 rodzin i osób samotnych. Opisy zostały zamieszczone na stronie internetowej 19 listopada i od tego dnia można było zostać darczyńcą i przygotować pomoc dla konkretnej rodziny lub osoby z listy. Wszystkie rodziny w Luboniu znalazły swoich darczyńców już w ciągu 5-ciu dni. Wśród darczyńców znaleźli się, tak jak i w ubiegłym roku, szkoły i przedszkola, lokalne firmy, duże przedsiębiorstwa, a przede wszystkim osoby prywatne, które gromadziły wokół siebie innych ludzi: znajomych, przyjaciół, współpracowników i wspólnie przygotowywali paczkę dla rodziny.
W dniach 10 i 11 grudnia odbył się finał Szlachetnej Paczki. W tych dniach darczyńcy przywozili do magazynu paczki, które następnie były rozwożone do rodzin. Pomagali nam w tym lubońscy harcerze, strażacy, radni i burmistrzowie oraz kilku lokalnych przedsiębiorców. W ciągu dwóch dni przewieźliśmy i wnieśliśmy na różne piętra – zazwyczaj wysokie - ponad 400 kartonów. Wśród prezentów były sprzęty AGD, meble, materiały budowlane, żywność, środki czystości oraz ubrania. Znaleźli się darczyńcy, którzy ufundowali drogi sprzęt rehabilitacyjny dla dwóch rodzin oraz kurs kadrowo – księgowy, który pomoże jednej z matek w znalezieniu lepszej pracy. Wszystkie rodziny otrzymały piękne podarunki osobiste, które sprawiły szczególną radość i dostarczyły wielu wzruszeń. Po dostarczeniu prezentów każdy darczyńca otrzymał od wolontariusza pisemną relację z przekazania paczek, wielu darczyńców odwiedziło rodziny osobiście.


Wolontariusze, darczyńcy i partnerzy projektu.
Wdrożenie projektu Szlachetna Paczka w Luboniu wymagało ogromnego zaangażowania wielu ludzi, instytucji i firm. W imieniu swoim i wolontariuszy, chciałabym podziękować wszystkim, dzięki którym projekt znowu zawitał do naszego miasta:
- Pani Burmistrz Lubonia Małgorzacie Machalskiej – za objęcie patronatem honorowym projektu oraz czynne włączenie się w akcję,
- gazecie Wieści Lubońskie i e-lubon.pl za objęcie patronatem medialnym projektu,
- instytucjom, które pomagały nam wybrać bohaterskie rodziny, tj: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Luboniu, Dom Dzienny „Senior Wigor” oraz pedagog szkolny z Gimnazjum nr 1 w Luboniu.
- wspaniałym wolontariuszom, którzy przez kilka miesięcy poświęcali swój wolny czas, aby pomagać innym: Dorota Franek, Katarzyna Ekwińska, Justyna Juskowiak, Karolina Szczepaniak, Katarzyna Pawlak, Katarzyna Białowąs, Wioleta Fortuńska, Sylwia Gawrońska, Katarzyna Grzegorzewska, Małgorzata Matysiak, Natalia Dwojak, Jakub Dwojak, Jakub Małecki, Bartosz Wilczek, Michał Łaciński, Oskar Niebylski-Adamiak, Rafał Marek.
- Bibliotece Miejskiej w Luboniu, gdzie odbyło się szkolenie wolontariuszy,
- restauracji Pizza&Pasta Mezzani z ul. Żabikowskiej 47, supermarketowi Intermarche z Lubonia oraz cukierni Górniaczyk za poczęstunek podczas szkolenia wolontariuszy i dwóch dni finału,
- Szkole Podstawowej nr 3, gdzie po raz drugi odbył się finał Szlachetnej Paczki,
- Studiu Fryzur FAME – Luboń z ul. Miodowej, które zadbało o piękne fryzury rodzin na Święta Bożego Narodzenia,
- kierowcom, którzy przez dwa dni rozwozili i nosili z nami paczki do lubońskich rodzin, tj. strażakom z OSP, Andrzejowi Okupniak Transport Luboń, ZHU Piotr Goryniak - Szafy wnękowe, Hieronimowi Gawelskiemu Sklep Wielobranżowy ANIREN, Vintage Butik Outlet, lubońskim harcerzom, p. Adamowi Machalskiemu oraz pani burmistrz i wiceburmistrzom Lubonia,
- Inwestorowi Społecznemu – firmie Luvena S.A. – która była lokalnym partnerem projektu Szlachetna Paczka w Luboniu,
- DARCZYŃCOM, bez których zaangażowania i dobroci nie byłoby Szlachetnej Paczki. To dzięki Państwu udało się pomóc 28 rodzinom w Luboniu, dać im radość i siłę do walki z trudnym losem. Wśród Darczyńców znalazły się m.in osoby i firmy:
pracownicy TESGAS S.A., Akropol Inwestycje, Duni EFF, Zucholandia wraz z Rodzicami, pracownicy DMŚ i COD Poznań PKO BP, pracownicy Credit Agricole Banku z Poznania i okolic, Szkoła Podstawowa im. Św. Filipa Neri w Luboniu, dzieci i rodzice z przedszkola Kaczka Dziwaczka w Poznaniu, klasa III a ze SP nr 1 w Plewiskach, Gimnazjum nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi w Luboniu, Szczep ZHP Żabikowo, wolontariusze Fundacji „Szlachetny Bohater”, Burmistrz, zastępcy Burmistrza i Rada Miasta Luboń, Julia i Michał Piechowiak z rodziną i przyjaciółmi, przyjaciele z Komornik oraz Kościana, Ania, Anita, Ania i przyjaciele, Zuzanna z przyjaciółmi, Magdalena Kleczewska z przyjaciółmi, grupa przyjaciół z ul. Mazurka, Jakub Andrzejak, Aleksandra Wojtkowiak, Monika Szrejter, Marysia, Weronika i Hania, Dorota, Marek oraz anonimowi darczyńcy z Poznania i Lubonia.

Tegoroczny projekt dobiegł końca. Mamy jednak nadzieję, że w 2017 roku znowu będziemy mogli liczyć na Państwa i Szlachetna Paczka po raz kolejny zawita do Lubonia.

Małgorzata Matysiak
Lider rejonu Luboń, Szlachetna Paczka 2016.