sobota, 31 grudnia 2011

List do Świętego Mikołaja - podsumowanie

Dwadzieścia dwa szczęścia
Dwadzieścia dwa – dokładnie tyle marzeń dzieci zostało zrealizowanych.
Dwadzieścia dwa – dokładnie tyle było paczek z prezentami.
Dwadzieścia dwa – dokładnie tylu Świętych Mikołajów zechciało pomóc przy akcji Samorządowego Forum Obywatelskiego.
Dwadzieścia dwa – dokładnie w tylu lubońskich domach zagościło szczęście.


Podsumowanie akcji „List do Świętego Mikołaja”.
Już w październiku 2011 roku informowaliśmy Państwa, że przygotowujemy się do przeprowadzenia akcji, polegającej na zrobieniu paczek na Święta Bożego Narodzenia dla najbardziej potrzebujących dzieci z lubońskich szkół podstawowych. Dzieci zostały rekomendowane przez pedagogów szkolnych. Każde z nich musiało napisać list do Świętego Mikołaja, w którym określiło, o czym marzy i co chciałoby znaleźć pod choinką. Listy te były bardzo wzruszające – nie dotyczyły zakupu najnowszych zabawek, telefonu komórkowego, playstation czy laptopa. Najwięcej dzieci wyraziło potrzebę otrzymania ubrań na zimę – ciepłych butów, rękawiczek, czapek, szalików, kurtek, spodni czy swetrów. Święty Mikołaj był proszony ponadto o deskorolkę, hulajnogę, plecaki, biurko, sukienki, maskotki, puzzle, gry, piłki, klocki Lego, dres, artykuły szkolne oraz słodycze. Listy od listopada 2011 roku były dostępne na naszej stronie internetowej www.forumobywatelskie.org. Później nadszedł czas na odnalezienie Świętych Mikołajów – czyli Darczyńców, którzy zrealizowaliby dziecięce marzenia.
Bardzo szybko zgłosili się do nas ludzie, którzy chcieli przyłączyć się do tej akcji. Jeden z Mikołajów postanowił zakupić aż 4 paczki dla najmłodszych! Tak jak początkowo mieliśmy obawę, czy uda się zrealizować wszystkie marzenia, tak już pierwsze dni akcji pokazały nam, że wiele osób jest chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy.  Ideą akcji było to, żeby dzieci dostały to, o co proszą Świętego Mikołaja. Nie wiedzieliśmy, czy zrealizowane prezenty będą rzeczywiście tymi, które dziecko wskazywało w liście. I tu ponownie nasze obawy okazały się bezpodstawne. Święci Mikołajowie wyszukiwali dokładnie takich prezentów jakie życzyły sobie najmłodsi. Jeżeli prosili o czerwony sweterek to Św. Mikołaj szukał tak długo aż znalazł – nawet zagranicą. Gdy prezentem miała być maskotka-wiewiórka przeczesano każdy sklep z zabawkami, aby ją znaleźć. I znaleziono! To było naprawdę niesamowite. Łączna kwota ofiarowanych prezentów przez Świętych Mikołajów oscyluje wokół kwoty 5 000 zł, co jest niewątpliwym sukcesem akcji!
W dniu 21 grudnia 2011 r. wraz z Małgorzatą Matysiak wyruszyłyśmy z załadowanym po dach samochodem rozwozić prezenty. Były to naprawdę duże paczki. Niemniejsza była radość dzieci, które nas ujrzały z wielkimi torbami prezentów. Niezwykle trudno opisać te błyszczące wielkie oczy i olbrzymie uśmiechy dzieci i ich rodziców, kiedy otwierały się drzwi domów. Niedowierzanie, zaskoczenie, wzruszenie – to najczęstsze reakcje, które towarzyszyły nam w tym wyjątkowym dniu. Tak niewiele było trzeba, aby uszczęśliwić tylu ludzi w Luboniu! Radość była wielka, podobnie jak serca Darczyńców.
W ramach wdzięczności dla Świętych Mikołajów chcielibyśmy serdecznie podziękować za bezinteresowną pomoc i niezwykłe zaangażowanie w przeprowadzeniu tej akcji. Sam pomysł na „List do Świętego Mikołaja” byłby niczym, gdyby nie Wasza chęć spełniania dziecięcych marzeń i hojność. Darczyńcami – Świętymi Mikołajami - były osoby prywatne, organizacje, a także klub sportowy (podpisy są zaproponowane przez Darczyńców):
1. Emilia
2. Kinga
3. Paweł
4. Mikołaj
5. Magda i Leszek
6. Ewa i Karol
7. Hanna i Paweł W.
8. M. Sikorska-Owczarczak
9. Magdalena Wilczek
10. Rafał Mania
11. Monika i Daniel Woelke
12. Teresa i Krzysztof Woźniak
13. Klub Sportowy Warta Poznań
14. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Forum Lubońskie”
15. Samorządowe Forum Obywatelskie
a także 7 Świętych Mikołajów, którzy postanowili pozostać anonimowi.
Kierujemy ponadto podziękowania za pomoc przy organizacji akcji do pani Małgorzaty Szajek, pełnomocnika Burmistrza Miasta Luboń ds. rozwiazywania problemów alkoholowych, psychologów z lubońskich szkół podstawowych oraz pań ze sklepu odzieżowego z Lubonia przy ul. Klonowej. Dziękujemy również Klubowi Sportowemu Warta Poznań za przekazanie koszulki oraz piłki z logo klubu dla małego kibica.
Osobiście chciałabym też podziękować koleżankom i kolegom z Zarządu Samorządowego Forum Obywatelskiego: Małgorzacie Matysiak, Marzenie Skorackiej, Tadeuszowi Waliczakowi, Jakubowi Mączkowiakowi oraz członkom SFO za pomoc przy przeprowadzeniu akcji.
Do zobaczenia za rok, podczas kolejnej edycji „Listu do Świętego Mikołaja”!

Magdalena Woźniak-Patej
Przewodnicząca Samorządowego Forum Obywatelskiego
Magdalena Woźniak-Patej i Małgorzata Matysiak jako elfy rozwożące paczki.
Tu m.in. z koszulką i piłką ufundowaną przez Klub Sportowy Warta Poznań.
Fot. Dawid Patej
Załadowany samochód z prezentami
Fot. Magdalena Woźniak-Patej