sobota, 16 stycznia 2016

Finał Szlachetnej Paczki w Luboniu

W dniach 12 i 13 grudnia 2015r. odbył się finał Szlachetnej Paczki w Luboniu. Szlachetna Paczka ma już wieloletnią tradycję w Polsce. W naszym mieście, projekt zaistniał po raz pierwszy. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu się wielu ludzi i zintegrowaniu lokalnego środowiska. Ideą projektu jest to, aby połączyć siły i razem zmieniać swoje otoczenie na lepsze.
W Luboniu ta idea zakiełkowała początkowo w lokalnym stowarzyszeniu Forum Obywatelskie Luboń, skąd wyłonił się lokalny koordynator (lider) projektu i pochodzi kilku wolontariuszy. Następnie w projekt zaangażowały się inne osoby, działające w lokalnych stowarzyszeniach, grupach nieformalnych i instytucjach, potrzebne było zaangażowanie kilkudziesięciu osób, aby wdrożyć projekt w mieście.


W sierpniu i we wrześniu wybraliśmy 34 lubońskie rodziny, których opisy zostały następnie zamieszczone na stronie internetowej projektu. Kolejnym krokiem było poszukiwanie darczyńców. W związku z tym, że projekt był realizowany w Luboniu po raz pierwszy, podstawowym zadaniem było poinformowanie mieszkańców, że w tym roku w ramach  ogólnopolskiej Szlachetnej Paczki mogą pomóc również rodzinom z naszego miasta. Pomogli nam w tym patroni medialni projektu, gazeta Wieści Lubońskie oraz e-lubon, a także fanpage, gdzie zamieszczaliśmy bieżące informacje o projekcie. Nasi wolontariusze biegli z flagą w Lubońskim Biegu Niepodległości, uczestniczyliśmy też w Marszu Szlachetnej Paczki w Poznaniu.
21 listopada 2015r. opisy rodzin zostały udostępnione na stronie internetowej i od tego dnia można było zostać darczyńcą i przygotować pomoc dla konkretnej rodziny lub osoby z listy. W Luboniu wszystkie rodziny zostały wybrane już w ciągu czterech dni od zamieszczenia opisów na stronie. Darczyńca, który wybrał rodzinę miał ok. 3 tygodnie na zgromadzenie wokół siebie innych ludzi: znajomych, przyjaciół, współpracowników i wspólne przygotowanie paczki dla rodziny. W Polsce, w tym roku 1 paczkę tworzyły średnio 43 osoby, jej wartość to ok. 2600 zł.
W końcu odbył się długo wyczekiwany finał Szlachetnej Paczki. W dniach 12 i 13 grudnia darczyńcy przywozili paczki do magazynu, który mieścił się w Szkole Podstawowej nr 3 w Luboniu. Magazyn został pięknie przygotowany i przystrojony świątecznie przez nauczycieli lubońskiej trójki. Weekend finału był czasem serdecznych spotkań i wielu wzruszeń. Wolontariusze poznali darczyńców, z którymi wcześniej kontaktowali się przez kilka tygodni w celu stworzenia jak najlepszej paczki. Niektórzy darczyńcy odwiedzili rodziny, dla których przygotowywali paczki i utrzymują z nimi kontakt do dziś. Radość obdarowanych rodzin była ogromna, nikt nie spodziewał się, że otrzyma aż tyle prezentów. Darczyńca miał za zadanie spełnić trzy najważniejsze potrzeby rodziny, jednak większość z nich zrobiła znacznie więcej. Poza praktycznymi potrzebami, które widniały na liście, np. pralka, lodówka czy buty, darczyńcy zrobili też piękne podarunki osobiste. Wielu z obdarowanych po raz pierwszy w życiu, lub pierwszy raz od kilkunastu lat, otrzymało prezent dla siebie. Były to zarówno miłe drobiazgi, jak bilet do kina, książka, ale znalazł się też darczyńca, który spełnił marzenie i ufundował prawo jazdy, które pomoże w dojazdach do pracy.
Finał Szlachetnej Paczki był ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, pomagało nam wiele firm i harcerzy lubońskich, którzy przez dwa dni rozwozili i nosili setki kartonów z pięknymi prezentami. Obdarowanych zostało łącznie 140 osób z 34 rodzin.
Pierwszą edycję projektu Szlachetna Paczka w Luboniu można uznać za wielki sukces. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie kilkudziesięciu osób, instytucji i firm lubońskich. W imieniu swoim i wolontariuszy, chciałabym podziękować następującym osobom i instytucjom:
- Pani Burmistrz Lubonia Małgorzacie Machalskiej – za objęcie patronatem honorowym projektu
- gazecie Wieści Lubońskie i e-lubon.pl za objęcie patronatem medialnym projektu
- instytucjom, które pomagały nam wybrać bohaterskie rodziny, tj: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Luboniu, Caritas, Indywidualna Praktyka Pielęgniarska Dorota Hirsch, Pielęgniarski Ośrodek Medycyny Środowiskowo - Rodzinnej PANACEUM, pedagodzy szkolni z Gimnazjum nr 1 i Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 3.
- wspaniałym wolontariuszom, bez których SZLACHETNA PACZKA nie zaistniałaby w Luboniu:
Irena Gierach, Dorota Franek, Katarzyna Ekwińska, Justyna Juskowiak, Magdalena Brauza, Karolina Szczepaniak Agnieszka Begier, Joanna Humerczyk, Agnieszka Narożna, Katarzyna Pawlak, Izabela Maciukiewicz, Małgorzata Matysiak, Wiola Fortuńska, Amelia Szturo, Natalia Kaźmierczak, Rafał Marek, Jakub Małecki, Bartosz Wilczek,
- Szkole Podstawowej nr 3 wraz z nauczycielami i panią dyrektor Grażyną Leciej, za to, że byli z nami od początku projektu. Z Waszego grona są nasze dwie wspaniałe wolontariuszki, Irena i Karolina. U Was przez dwa dni funkcjonował magazyn Szlachetnej Paczki, to dzięki Wam w magazynie można było poczuć klimat nadchodzących Świąt dzięki pięknemu przybraniu wykonanemu przez „trójkowych nauczycieli”,
- kierowcom, którzy przez dwa dni rozwozili z nami paczki do lubońskich rodzin: strażakom z Ochotniczej Staży Pożarnej, Andrzejowi Okupniak Transport Luboń, ZHU Piotr Goryniak - Szafy wnękowe, Hieronimowi Gawelskiemu Sklep Wielobranżowy ANIREN, PHU ELDOM Katarzyna Ekwińska, Marcinowi Kleczewskiemu, Bartoszowi Kleczewskiemu, Ewie Kuberka-Kóska, Katarzynie Andrzejczak.
- Bibliotece Miejskiej w Luboniu oraz Miasteczku Kowbojskiemu w Luboniu za udostępnienie sali na szkolenie i spotkanie wolontariuszy.
- restauracji Marago Catering za catering podczas szkolenia,
- cukierni Górniaczyk za słodki poczęstunek w dniach finału,
- drukarni Tom za wydruki ulotek Szlachetnej Paczki,
- lubońskim harcerzom: Mateuszowi Brembor, Oskarowi Korbas, Nicole Krawczyk, Mateuszowi Wysodzkiemu oraz pani Agacie Gierach - za ogromną pomoc w dystrybucji paczek przez cały weekend finału.
- Leszkowi Tasiemskiemu i Stowarzyszeniu sMBA Poznań-Atlanta za dodatkową pomoc w zakupie pralki dla starszej osoby.
- Inwestorowi Społecznemu – firmie Luvena S.A. – która była lokalnym partnerem projektu Szlachetna Paczka w Luboniu.
- Darczyńcom, bez których zaangażowania i dobroci nie byłoby Szlachetnej Paczki. To dzięki Wam udało się pomóc 34 rodzinom w Luboniu, dać im radość i siłę do walki z trudnym losem. Wśród Darczyńców znalazły się m.in osoby i firmy:
VRP sp. z o.o., Poznań
Chopin Estate Sp. z o.o. Poznań
EDP AUTO Złotniki
Marcinkowski Broker
Akropol Inwestycje
pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa, oddział w Poznaniu
Magdalena Świtoń wraz z firmą Rodan
Gimnazjum nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu
Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 ul. Rybaki 17 w Poznaniu
Szkoła Podstawowa w Przeźmierowie
Szkoła Podstawowa im. św. Filipa Neri w Luboniu
Żłobek Świderkowo w Poznaniu
Przedszkole SZKÓŁKA MAŁEGO DZIECKA
Przedszkole „Kaczka dziwaczka” Poznań
Klub Górski Sowa
Burmistrz, zastępcy Burmistrza i Rada Miasta Luboń
Edyta Lichodziejewska z rodziną i przyjaciółmi
Ewa Porada wraz z przyjaciółmi i rodziną
Rodzina z Komornik
Marta Pietruńko z rodziną i przyjaciółmi
Julia i Michał Piechowiakowie z rodziną i przyjaciółmi
Katarzyna Ambroziak
Joanna Mocydlarz
Magdalena Stachowska
Krzysztof Siwek
Beata i Jej znajomi
Łukasz Zube
Olga Szymkowiak z rodziną
Asia, Ewelina, Daniel, Krzyś i przyjaciele
anonimowi darczyńcy z Poznania i Lubonia.

Dziękujemy również wielu osobom, które wspierały nas dobrym słowem, radą i dodawały sił w tej kilkumiesięcznej trudnej pracy. O tym, jak projekt jest potrzebny również w naszym mieście, świadczą słowa jednej z rodzin skierowane do darczyńcy:  „Wiele w życiu spotkało nas złego, jednak Szlachetna Paczka pokazała, że dla kogoś jeszcze się liczymy.  Dzięki wolontariuszom i darczyńcy znowu uwierzyliśmy w ludzi, w dobro, które jak się okazało przychodzi niespodziewanie. Mamy ogromne szczęście, że mogliśmy Was spotkać”.

Małgorzata Matysiak

Lider rejonu Luboń, Szlachetna Paczka 2015.

Poniżej zdjęcia z finału Szlachetnej Paczki 2015 w Luboniu.